PODO TAPING UYGULAMALARI

“Kinezyolojik Bantlama Tekniği” 1970’li yıllarda Dr. Kenzo Kase tarafından, eklem hareketlerinde ve fonksiyonel aktivitelerde oluşan kısıtlanmaların önüne geçilmesi amacı ile geliştirilmiştir.

Uygulamanın amacı, enflamasyonu ve ağrıyı azaltmak, performansı arttırmak, travmayı önlemek ve iyileşmeyi hızlandırmaktır.

Kinezyolojik bantlama, başta kas iskelet sisteminde olmak üzere çok geniş bir endikasyon alanına sahiptir.

Kinezyo bant, cildin özelliklerini yansıtacak şekilde geliştirilmiştir ve kalınlığı cildin epidermis tabakasına, esnekliği insan cildinin elastik özelliklerine benzer. Bantlar boyuna mevcut halinin %55-60’ı kadar uzarken enine esneme özelliği göstermez. Elastikiyet özelliğini 3-7 gün süreyle koruyan bantlar %100 pamuk liflerine sarılı polimer elastik liflerden oluşur. Yapıştırıcısı parmak izine benzer şekilde dalgalı akrilikten oluşur, lateks içermez ve ısı ile aktive olur.

Başarılı bir uygulama için hastanın iyi değerlendirilmesi, doğru kasın seçilmesi, bantlamanın hangi amaçla yapılacağının belirlenmesi, uygulanacak kasa doğru pozisyon verilmesi ve bandın geriliminin doğru ayarlanması önemlidir. Bunlar tedavinin başarı şansını önemli ölçüde etkiler.

Bu yöntem, özellikle Halluks Valgus deformasyonlarında sıklıkla kullandığımız bir yöntemdir.

Halluks Valgus, ayak baş parmağındaki şekil bozukluğunu ifade eder. Normalde ayak aksına paralel ve düz durması gereken ayak baş parmağımız, Halluks Valgus'ta ikinci parmağa, diğer bir deyişle ayak dış tarafına doğru yön değiştirir ve döner. Zamanla artış gösteren problemler, bir süre sonra kişinin yürümesini engelleyecek bir hal alır.

Hastanın rahat bir şekilde yürümesini sağlayabilmek ve ağrılarını belirgin düzeyde hafifletebilmek için hastanın ayağına uygulanan bantlama yöntemine de podo-taping adı verilmiştir.